Opublikowane w: "2022 - Sierpień"

 • PCOS (zespół policystycznych jajników) – przyczyny, objawy, wsparcie
  Zdrowie
  31.08.2022

  PCOS (zespół policystycznych jajników) – przyczyny, objawy, wsparcie

  Co to jest PCOS? PCOS, czyli zespół policystycznych jajników jest obecnie najczęściej występującym zaburzeniem endokrynologicznym u kobiet w wieku rozrodczym. PCOS jest także najczęstszą przyczyną niepłodności i problemów z zajściem w ciążę z uwagi na występowanie cykli menstruacyjnych bez owulacji. Jak zdiagnozować PCOS? Wstępna diagnoza PCOS i terapia tego schorzenia bywają problematyczne z uwagi na złożoność problemu- zaburzenia hormonalne PCOS są mocno powiązane z zaburzeniami...

  Czytaj więcej
 • Przewlekły stres i jego wpływ na organizm
  Zdrowie , Odżywianie
  30.08.2022

  Przewlekły stres i jego wpływ na organizm

  Przewlekły stres stał się nieodłącznym elementem naszego współczesnego życia. Choć reakcja stresowa organizmu jest nieodłącznym elementem fizjologii i procesów adaptacyjnych to jej przewlekła postać staje się na dłuższą metę problematyczna. Jakie są skutki długotrwałego stresu? Pojemność układu stresowego jest ograniczona, dlatego przeciążenie stresem skutkuje często zaburzeniami i negatywnym wpływem na wydolność organizmu. Z tego powodu regulacja stresu, ale i modyfikacja dotychczasowego...

  Czytaj więcej
 • Przeciwzapalne działanie kurkumy. Jak wpływa na masę ciała?
  Zdrowie , Odżywianie
  24.08.2022

  Przeciwzapalne działanie kurkumy. Jak wpływa na masę ciała?

  Znana wszystkim kurkuma pochodzi z Indii, gdzie znajduje się ponad 90% jej światowej produkcji. Inne państwa, w których jest uprawiana to m.in. Tajwan, Chiny, Bengal, Australia, Peru, czy Sri Lanka[1]. Ta złota, charakterystyczna i bardzo popularna przyprawa nie bez przyczyny jest nazywana indyjskim szafranem. Według licznych źródeł, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, wzmacniające organizm i odchudzające[1]. Poza tym poprawia odporność i rozgrzewa, a najlepsze właściwości...

  Czytaj więcej
 • “Lekkie nogi” bez żylaków: profilaktyka
  Zdrowie
  10.08.2022

  “Lekkie nogi” bez żylaków: profilaktyka

  Żylaki kończyn dolnych to element niewydolności żylnej występujący zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mianem żylaków określamy wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku których uzyskuje ona kręty przebieg.  Powstają przede wszystkim na nogach i mogą przybierać postać pajączków naczyniowych, siatki krętych żyłek, a także żylaków głównych pni żylnych. 

  Czytaj więcej
 • Zasady oczyszczania cery trądzikowej
  Pielęgnacja
  10.08.2022

  Zasady oczyszczania cery trądzikowej

  Trądzik pospolity (łac. Acne vulgaris) jest powszechnie występującą, przewlekłą chorobą zapalną skóry. Główne przyczyny jego rozwoju to czynniki genetyczne, bakterie Propionibacterium acnes, rogowacenie skóry, aktywność androgenna oraz stosowanie niektórych substancji leczniczych i kosmetyków[1]. Zaostrzona forma tego problemu dotyczy głównie nastolatków, u których jest wynikiem zwiększonej aktywności hormonalnej. 

  Czytaj więcej
 • Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry?
  Pielęgnacja
  10.08.2022

  Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry?

  Gładka, nawilżona i promienna skóra jest marzeniem wielu osób. Jednak piękny wygląd to nie wszystko. Zdrowa, nieuszkodzona bariera naskórkowa pełni też funkcję ochronną przed czynnikami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi. Poza tym hamuje utratę wody, zapewniając równowagę (homeostazę) organizmu[1]. 

  Czytaj więcej

Na platformie edukacyjnej zamieszczamy artykuły dotyczące zdrowia, macierzyństwa, zdrowego stylu życia, diet i żywienia medycznego. Poruszamy tematy ważne dla naszych czytelników, dbamy o ich zdrowie i wspieramy w codziennych wyborach zdrowotnych. Oferujemy też porady farmaceutyczne, które można uzyskać poprzez formularz Zapytaj farmaceutę. Dodatkowo uruchomiliśmy porady dietetyczne, aby zadbać również o zdrowe odżywianie i zbilansowaną dietę naszych czytelników.

Nasi specjaliści dysponują szeroką wiedzą i chętnie odpowiadają na pytania związane z ciążą, laktacją, zdrową dietą, stosowaniem suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego u dzieci i dorosłych, właściwościach i interakcjach substancji roślinnych, etc.

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Nie ma on na celu promocji produktów czy udzielania porad medycznych.