Włosy rosną w wyniku podziałów komórek budujących cebulki włosów, umiejscowionych w mieszkach. By włosy rosły, cebulki mieszków włosowych muszą otrzymywać wystarczającą ilość aminokwasów, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych z pożywienia. Kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych wraz z dietą, zasadna może okazać się odpowiednia suplementacja. Jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj tekst znakomitej ekspertki, specjalizującej się w odżywianiu komórkowym i personalizowanej medycynie funkcjonalnej – Julii Trawińskiej.
Dlaczego włosy wypadają?
Osoby, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości produktów będących źródłem białka, w diecie, jak mięso, drób, ryby, jajka, rośliny strączkowe, mogą mieć problem z rzadszymi, bardziej łamliwymi włosami, które częściej wypadają. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalistyczna.
Nie ma jednego, konkretnego składnika, który poprawia wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz poprawia inne aspekty zdrowych włosów, takie jak nawilżenie, połysk i grubość. Wiadomo jednak, że w większości przypadków, zły stan włosów jest spowodowany nieodpowiednią podażą składników odżywczych, takich jak: witaminy A, C, D i E, cynku, witamin z grupy B, żelaza, biotyny, białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, co może spowolnić wzrost włosów, a nawet nasilić ich wypadanie. Zdarza się, że nasza codzienna dieta nie zawsze pozwala na uzupełnienie składników niezbędnych do właściwego wzrostu włosa. Wówczas niezbędne wydaje się przyjmowanie suplementów diety, by uzupełnić poziomy tych składników w organizmie.
Przyjrzyj się suplementom na włosy
Warto jednak dokładnie wybrać preparat na włosy – tak by zawierał niezbędne substancje w odpowiedniej ilości. Wiele firm reklamuje swoje suplementy jako magiczne pastylki na porost włosów. Zamiast sloganom, lepiej przyjrzeć się składowi danego preparatu. Powinien on zawierać tylko składniki, które mają udowodnione, korzystne działanie wpływające na wzrost włosa.
Jakich składników najczęściej brakuje w organizmie?
Dla każdej komórki najważniejsze jest dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów – cegiełek, z których zbudowane są białka. To właśnie białka są głównym budulcem włosów.
Wśród niezbędnych aminokwasów wyróżnić należy aminokwasy siarkowe L-cysteina i L-metionina, z których zbudowana jest łodyga włosa oraz L-lizyna, która odpowiada za kształt i objętość włosów. Dla zachowania zdrowych włosów niezbędne jest także dostarczenie do cebulek włosów odpowiedniej ilości pierwiastków śladowych, takich jak: żelazo, cynk, krzem, jod, dzięki którym włosy stają się grubsze, bardziej elastyczne i odporne na złamanie. Miedź, cynk, mangan z kolei są niezbędne, by chronić komórki cebulek włosów przed wolnymi rodnikami i wywołanym przez nie stresem oksydacyjnym.
Ponadto należy zadbać o dostarczenie cebulkom włosów odpowiedniej ilości witamin, ze szczególnym uwzględnieniem witamin z grupy B: kobalaminy (B12), niacyny , biotyny, a także kwasu foliowego. Składniki te wzmacniają strukturę włosów, wspomagają wzrost i nawilżenie skóry głowy. Niezbędne do funkcjonowania komórek są także witaminy A, C, D oraz E.
Czy sama odpowiednio zbilansowana dieta wystarczy, by włosy były zdrowe i lśniące?
Ponieważ wszystkie komórki organizmu odżywiane są w głównej mierze pośrednictwem krwi, należy dostarczyć do krwioobiegu odpowiednią ilość składników odżywczych. Z tego względu preparaty stosowane zewnętrznie wykazują niewielką wartość.
Warto też pamiętać, że niektóre składniki, dostarczane do organizmu z nieodpowiednio zbilansowaną dietą, mogą zakłócać czynność jelit, utrudniając wchłanianie składników pokarmowych. Prowadzi to do nieodpowiedniego ich stężenia we krwi, nawet jeśli wydaje się, że spożycie aminokwasów i składników mineralnych jest wystarczające.
Także weganie i wegetarianie mogą mieć trudności z utrzymaniem zdrowych i pięknych włosów. Przede wszystkim, może występować u nich deficyt aminokwasów, takich jak lizyna, tryptofan i metionina. Dodatkowym problemem może być małe zróżnicowanie diety. Spożywając dużą ilość tych samych produktów możemy wykształcić niepożądane reakcje zapalne organizmu - nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe. U każdego pacjenta inne czynniki mogą wywoływać reakcję zapalną. W tym przypadku jedyną skuteczną metodą eliminowania przewlekłych stanów zapalnych na tle pokarmowym jest dieta eliminacyjna.
Kiedy warto pomyśleć o suplementacji?
Dzisiaj bardzo wiele osób nie odżywia się w sposób odpowiedni. Wpływa na to wiele czynników, takich jak brak czasu, rodzaj wykonywanej pracy, brak umiejętności gotowania, brak wiedzy o prawidłowym odżywianiu, czy dostępność specjalistycznej pomocy z zakresu dietetyki.
W przypadku nieodpowiedniej podaży składników pokarmowych z dietą zawsze warto rozważyć wspomaganie organizmu odpowiednio dobranymi suplementami diety.
Jakie składniki są szczególnie ważne, dla utrzymania zdrowych włosów?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na kondycję włosów. To między innymi wiek, uwarunkowania genetyczne, poziom hormonów, choroby towarzyszące, dieta, stres i zabiegi wykonywane na włosach. Różnorodność tych czynników utrudnia określenie głównej przyczyny lub przyczyn problemów związanych z włosami, bo u każdej osoby te przyczyny będą się nieco różnić.
Zła kondycja włosów widoczna jest na pierwszy rzut oka – objawia się nadmiernym wypadaniem lub przerzedzeniem włosów, osłabieniem ich wzrostu, włosy stają się suche, kruche i matowe. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się swojej diecie. W wielu przypadkach właściwe zbilansowanie diety może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów.
Najważniejsze składniki odżywcze, które są kluczowe, dla poprawy kondycji włosów to:
● białko,
● witamina A,
● witamina B12,
● witamina C,
● witamina D,
● witamina E,
● biotyna,
● żelazo,
● selen,
● cynk,
● miedź,
● jod
w szczególności warto przyjrzeć się ilości białka w codziennej diecie. Jest ono głównym składnikiem budulcowym włosów. Ponadto niska podaż składników odżywczych, takich jak: witaminy z grupy B, żelazo oraz witaminy C i D, mogą nasilać ich wypadanie, osłabienie bądź spowolnić wzrost. Warto również zwrócić uwagę na składniki mineralne, takie jak miedź czy mangan, które chronią nasze włosy przed szkodliwym działaniem nadmiaru wolnych rodników I tym samym stresem oksydacyjnym.
Co powinno znaleźć się w codziennej diecie, by zapobiec wypadaniu włosów?
Niskokaloryczne diety odchudzające oraz diety niedoborowe, które wykluczają całe grupy produktów mogą być przyczyną wypadania włosów. Brak pokrycia dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze prowadzi do niedożywienia komórek ciała, co objawia się osłabieniem kondycji włosów, skóry i paznokci.
Kolejnym częstym błędem podczas odchudzania jest wprowadzenie diety niskotłuszczowej. Brak tłuszczy to także brak kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla wzrostu włosów. Warto więc wzbogacić swoją dietę w tłuste ryby morskie, migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, a także oleje roślinne.
Jeśli zmagasz się z problemem słabych włosów, ich utraty lub braku wzrostu, ważne jest, aby współpracować z trychologiem, oraz dyplomowanym specjalistą w dziedzinie żywienia, którzy po zebraniu wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań określą właściwy plan działania w zakresie zarówno żywienia jak i pielęgnacji.
Na co zwrócić uwagę przy doborze suplementów wspomagających włosy?
Na rynku jest wiele produktów, które zawierają składniki uważane za korzystne w aspekcie dbania o zdrowie włosów. Zawierają biotynę, witaminy C i E, kolagen, kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3. Mogą również zawierać dodatki, takie jak ashwagandha, żeń-szeń, i wiele innych. Wybór jednak jest naprawdę trudny, bo nie wszystkie preparaty dadzą nam to, co obiecują ich reklamy.
Spójrzmy na publikacje wyników badania z 2016 roku przeprowadzonego w Szwajcarii na 541 kobietach z problemem wypadających włosów. Wyniki badania wykazały, że 38% z nich miało niski poziom biotyny w surowicy. Wszystkie miały poziom biotyny >1000 ng/L. Badacze, na postawie otrzymanych rezultatów stwierdzili, że pozostałe przypadki wypadania włosów były spowodowane nieodpowiednim poziomem innych składników odżywczych (np. niedobór żelaza) i/lub zaburzeniami endokrynologicznymi (np. zaburzenia tarczycy). Podobnie badanie z 2013 r. wykazało, że kobiety z problemem wypadających włosów miały znacznie niższy poziom żelaza niż kobiety, u których nie stwierdzono zwiększonego wypadania włosów.
Niewystarczający poziom składników odżywczych powszechnie dodawanych do produktów na włosy – takich jak biotyna i witamina C – nie występuje często, a ich niedobór w diecie występuje w określonych przypadkach (restrykcyjne diety eliminacyjne, diety niskokaloryczne, lub okres kiedy jemy mało, np. na skutek stresu). Ponadto przyjmowanie jedynie tych składników odżywczych, przy odpowiednim ich stężeniu we krwi i ich podaży w diecie, prawdopodobnie nie poprawi wzrostu włosów ani ich wyglądu. Dlatego decydując się na suplementację z powodu niedoborów składników odżywczych w diecie dla utrzymania zdrowych, pięknych włosów, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Trycholodzy, dermatolodzy, dyplomowani specjaliści w zakresie żywienia mogą wesprzeć w procesie dbania o włosy, w tym wskazać jakie produkty i w jakich porcjach będą wskazane dla konkretnej osoby.
Warto oczywiście zadbać o to, by zastosowane suplementy zawierały substancje, o których była mowa powyżej, oraz by były wykonane z zachowaniem odpowiednich standardów i reżimów jakościowych. Należy zwracać uwagę na ich skład, który będzie dostosowany do naszej sytuacji. Dowiedziono, że komórki mieszków włosowych podatnych na nadmierne wypadanie wykazują zwiększone stężenie reaktywnych form tlenu i zmniejszoną zdolność do radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym, dlatego warto zadbać o to, by suplementować także substancje o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, takie jak np. resveratrol.
Należy jednak pamiętać, że suplementacja na własną rękę może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale wręcz być źródłem dodatkowych problemów. Tak jest na przykład ze stosowaniem biotyny, która podawana w dużych ilościach, bez laboratoryjnego potwierdzenia jej niedostatecznego poziomu w organizmie może utrudniać prawidłową diagnostykę m.in. zawału serca, chorób tarczycy lub choroby Gravesa-Basedowa.
Badanie trychologiczne* preparatu na włosy VITAPIL wykazało, że VITAPIL powoduje zahamowanie wypadania włosów, pojawienie się nowych włosów i wzrost grubości włosów. Efekty potwierdziło 99% uczestniczek badania, które po 4 miesięcznym przyjmowaniu VITAPILU zauważyły, że ich włosy są mocniejsze, szybciej rosną oraz mają więcej nowych „baby hairs”.
VITAPIL to jedyny suplement diety na włosy o udowodnionej skuteczności w badaniu trychologicznym, dlatego wybierając preparat warto zwrócić uwagę na ten o udowodnionym działaniu i w pełni cieszyć się piękną, zdrową, bujną czupryną.
Więcej informacji o włosach, ich zdrowiu, pielęgnacji, a także więcej materiałów eksperckich i naukowych, znajdziesz na naszym profilu facebookowym. A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące włosów chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego. Odpowiemy z pomocą dietetyka lub trychologa.
* Badanie przeprowadzone w okresie październik 2021-luty 2022, z udziałem 70 ochotniczek z miast: Warszawa, Uniejów, Kraków, Zakopane
Julia Trawińska – organizuje ogólnopolskie akcje społeczne, propagujące zdrowy styl życia i nowe, spersonalizowane podejście do leczenia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Zorganizowane akcje to „Odchudzajmy Dzieci”, „Profilaktyka Chorób Nowotworowych”, „Profilaktyka raka jelita grubego”, czy „Fundusz Wsparcia Odchudzania”. Współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii i USA. Jest ekspertem w zakresie aktywnej profilaktyki zdrowia, personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Julia Trawińska jest autorką kilku artykułów w prasie, recenzentką kilku publikacji książkowych poświęconych tematyce zdrowego odżywiania. Zapraszana do radia i telewizji, a także na konferencje naukowe i popularnonaukowe. Magister prawa i żywienia klinicznego. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego, które ukończyła z wyróżnieniem. Na co dzień pomaga setkom pacjentów.