Suplementy i witaminy na drogi moczowe

Produktów: 2

Aktywne filtry

Suplementy i witaminy na drogi moczowe

Układ moczowy składa się z nerek, a także dróg odprowadzających mocz, czyli miedniczek nerkowych, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. I tak nerki odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu. Od nerek odchodzi moczowód, który łączy je z pęcherzem. Z kolei pęcherz moczowy - podobnie jak moczowody - znajduje się w przestrzeni pozaotrzewnowej, a jego pojemność zazwyczaj nie przekracza 0,5 litra. Głównym zadaniem układu moczowego jest filtrowanie krwi, a także wydalanie z organizmu niepotrzebnych składników. Aby narządy działały sprawnie i wydajnie, wymagana jest jednak troska. 

Warto wspomnieć, że ze względu na bliskość dróg moczowych z układem płciowym, drogi moczowe narażone są na infekcje - te dotykają szczególnie kobiet. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań autonomicznych - cewka moczowa jest krótsza, a także mniejszej odległości między ujściem zewnętrznym cewki moczowej a odbytem. Zakażenie układu moczowego zwykle przybiera postać zapalenia pęcherza moczowego. Jak więc wspierać kondycję dróg moczowych? Do tej pory wydawało Ci się, że jedynym wyjściem podczas infekcji układu moczowego są antybiotyki? Sprzymierzeńcami mogą okazać się odpowiednia dieta, a także niektóre składniki roślinne. Dowiedz się więcej na temat suplementów na drogi moczowe.

Zapalenie pęcherza - najczęstsze objawy 

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie pęcherza jest jednym z najczęstszych schorzeń. Do charakterystycznych objawów zalicza się pieczenie przy oddawaniu moczu, ból w trakcie stosunku, wysoka gorączka występująca jednocześnie z bólem podbrzusza lub nerek, a także zabarwienie moczu na różowy kolor. Z kolei za główne przyczyny uznaje się: 

  • zakażenie bakteryjne cewki moczowej, 
  • zaburzony skład flory fizjologicznej dróg rodnych wywołany mniejszą ilością estrogenów, 
  • przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, 
  • przerost drożdżaków, 
  • aktywność Escherichia Coli, bakterii z grupy pałeczek jelitowych.

Zakażenia układu moczowego i infekcje - cenne wskazówki

Na tym etapie warto wspomnieć jednocześnie o tym, że wszelkie podrażnienia pęcherza mogą objawiać się bolesnymi skurczami, nietrzymaniem moczu, uczuciem stałego parcia na pęcherz, a także oddawanie zaledwie kilku kropli moczu. Zarówno zakażenie, zapalenie pęcherza, jak i wszelkie infekcje czy stany zapalne dróg moczowych w zdecydowanej większości przypadków leczy się, zwiększając podaż płynów - tym sposobem mocz ulega rozcieńczeniu, a klirens bakterii znacząco wzrasta. W przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego istotne jest również zakwaszanie moczu - w tym celu pomocne może okazać się spożywanie wody z dodatkiem soku z cytryny lub soku z grejpfruta. Ponadto problemy zakażeń układu moczowego zaostrzają się u osób odwodnionych, a także przyjmujących niewielkie ilości płynów. Dochodzi wówczas do zagęszczenia moczu, a także wytrącania kryształów, które drażnią nabłonek pęcherza.  Z kolei rozmnażanie się bakterii w ekspresowym tempie może doprowadzić również do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Niekiedy pacjentom zalecany jest antybiotyk - należy pamiętać jednak, że toksyczne działanie leków tego typu może narastać podczas odwodnienia czy zaburzonych czynności nerek. 

Dbanie o drogi moczowe ma znaczenie

Aby uniknąć lub złagodzić problemy z układem moczowym istotne jest także dbanie o higienę - zaleca się m.in. mycie dwa razy dziennie, stosując jednocześnie delikatne i pozbawione zapachu mydła. Z kolei podczas mycia narządów płciowych istotną funkcję odgrywa odpowiednia technika - od cewki moczowej do odbytu. Tym sposobem możliwe jest ograniczenie przenoszenia bakterii. Warto pamiętać również o szkodliwym działaniu wstrzymywania moczu - gdy tylko pojawia się konieczność, należy niezwłocznie udać się do toalety. Kolejnym istotnym czynnikiem pomocnym przy wszelkich zakażeniach dróg moczowych jest odpowiednia dieta obfitująca w owoce i warzywa - te są niezastąpione w usuwaniu toksyn z organizmu. Ponadto warto włączyć produkty bogate w witaminę C, gdzie dobrym źródłem jest papryka, natka pietruszki lub brokuły.  Niejednokrotnie zalecana jest również żurawina ze względu na właściwości przeciwzapalne. O ile jedne źródła pokazują, że wpływ żurawiny na układ moczowy ma związek z zakwaszeniem moczu, tak inne - zapobieganiem przylegania bakterii do ścian pęcherza moczowego.

Jakie składniki powinny zawierać suplementy na drogi moczowe?

Pomocne może okazać się także stosowanie nutraceutyków wspomagających pracę układu moczowego. Oprócz żurawiny w suplementach na drogi moczowe warto szukać pokrzywy - najistotniejsze działanie dotyczy nerek za sprawą zwiększenia objętości wydalanego moczu, wspomagając jednocześnie usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Z kolei składniki takie jak mannoza i czarnuszka działają korzystnie na komfort oddawania moczu oraz pracę układu moczowego. Ponadto mechanizm działania D-mannozy polega na hamowaniu przylegania bakterii do nabłonka dróg moczowych. Z kolei połączenie ekstraktów czarnego bzu i aronii wykazuje działanie przeciwutleniające i normalizujące stany zapalne, co potwierdzone jest wynikami badań. 

Na tym etapie warto wspomnieć także o kamicy nerkowej, która objawia się m.in. bólem w okolicy lędźwiowej, a także problemami z oddawaniem moczu. W profilaktyce kamicy i zakażeń dróg moczowych skuteczne mogą okazać się środki o łagodnym działaniu moczopędnym i odkażającym drogi moczowe. Dla przykładu brzoza i nawłoć wykazują pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowia układu moczowego - w tym nerek. Dodatkowo wspomagają również tworzenie i wydalanie moczu. Lubczyk ma korzystny wpływ na eliminację wody z organizmu, a Chanca piedra wpływa na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, a także właściwe wydalanie moczu. 

Podsumowując, sprzymierzeńcami w trosce o zachowanie zdrowia dróg moczowych kluczowe jest nie tylko przestrzeganie pełnowartościowej i zbilansowanej diety czy odpowiednie nawodnienie, ale również włączenie składników roślinnych lub wysokiej jakości suplementów diety na drogi moczowe posiadających standaryzację. 

Literatura:

Gryszczyńska A. Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne. Przegląd Urologiczny, 2010, 63: 31-40.

Żylicz Z, Krajnik M. Sok z żurawin w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg moczowych u chorych terminalnych. Czy mamy wystarczające dowody, aby wierzyć w jego skuteczność? Polska Medycyna Paliatywna, 2002, 1(2): 85-88.

Kamienie nerkowe: najważniejsze informacje, online: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/kamienie-nerkowe-najwazniejsze-informacje, dostęp: 17.02.23. 

Błędy, jakie popełniamy w związku… z sikaniem, online: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/bledy-jakie-popelniamy-w-zwiazku-z-sikaniem, dostęp: 17.02.23. 

 5. Tomasz Rechberger, Ewa Rechberger, Zakażenia dróg moczowych

u kobiet – jak diagnozować i skutecznie leczyć, Choroby dróg moczowych w POZ.

Ukryj