Serce to kluczowy narząd w naszym organizmie, odpowiedzialny za pompowanie krwi i dostarczanie tlenu, a także składników odżywczych do całego ciała. To właśnie dlatego utrzymanie go w dobrym stanie jest istotne dla naszego ogólnego zdrowia. Chociaż niekiedy zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Tutaj jednak warto podkreślić fakt, iż serce człowieka skonstruowane jest w taki sposób, że mogłoby z powodzeniem sprawnie działać przez 120 do nawet 150 lat. Jednak, aby móc cieszyć się utrzymaniem zdrowia sercowo-naczyniowego, kluczowe jest odpowiednie podejście, a w wielu przypadkach także zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych czy prowadzonego trybu życia. Dla wzmocnienia serca wsparciem okażą się także zioła, które nieprzypadkowo znane są już od dawien dawna. Jak wzmocnić serce, aby móc doprowadzić do długotrwałej poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia? Wszystkie niezbędne informacje dostępne są w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy!
Już na początku warto zaznaczyć, że dla serca ważny jest nie tylko regularny i systematyczny trening, dzięki któremu możliwe będzie powiększenie i podwojenie sieci naczyń krwionośnych w organizmie, ale także wzmocnienie serca oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu i cukru we krwi, a także ciśnienia tętniczego. Ponadto badania wskazują, że ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, mogą zmniejszać ryzyko chorób serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi, redukcję masy ciała i poprawę profilu lipidowego. Zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut intensywnej aktywności tygodniowo, w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi przynajmniej dwa razy w tygodniu. Innym sposobem jest ciągłe pozostawanie w ruchu tak, aby w każdej godzinie starać się robić minimum 250 kroków.
Zdrowa dieta ma znaczenie
Zdrowa dieta bogata w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze jest niezbędna dla zdrowia serca. Badania sugerują, że dieta oparta na produktach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, może obniżać ryzyko chorób serca. Warto również unikać nadmiernego spożycia soli czy cukru. Tutaj pragniemy przypomnieć, że ludzki organizm potrzebuje zarówno tłuszczów wielonienasyconych, jak i jednonienasyconych. Jedynym rodzajem, bez którego może się obejść, to tłuszcze trans - te zwykle są dodatkiem wysoko przetworzonej żywności, które stosowane są dla polepszenia wyglądu i podbicia walorów smakowych. Ich spożycie znacząco zwiększa ryzyko udaru i chorób serca - ma to związek z obniżeniem “dobrego” cholesterolu (HDL), a także podniesieniem stężenia “złego” (LDL), które w perspektywie czasu może prowadzić do zatkania tętnic. Warto podkreślić, że wyeliminowanie tłuszczów trans z diety może usprawnić przepływ krwi w organizmie człowieka. Aby zadbać o zdrowie serca i ogólne samopoczucie zaleca się więc dokładne czytanie etykiet na wybranych produktach spożywczych, a także sięganie po zdrowe źródła tłuszczów w tym m.in. ryby, oliwka z oliwek czy orzechy. Właściwa dieta to sprawdzony przepis na to, jak dbać o serce.
Unikaj palenia i spożywania alkoholu
Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. W przypadku palaczy rzucenie palenia znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca. Ponadto osoby, które rzuciły palenie po długotrwałym nałogu, obserwują poprawę zdrowia serca w krótkim czasie. Podkreślmy, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca jest o około 25-30% wyższe u osób narażonych na kontakt z dymem papierosowym. Osoby niepalące i narażone na bierne palenie, które dodatkowo mają wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom cholesterolu są jeszcze w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na serce.
Umiarkowane spożycie alkoholu przez niektórych badaczy jest uważane za korzystne dla zdrowia serca, ponieważ może przyczynić się do podwyższenia poziomu lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), znanego również jako "dobry cholesterol". Jednak nadmierne spożycie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie mięśnia sercowego (kardiomiopatia alkoholowa), nadciśnienie tętnicze, arytmia serca, a także zwiększać ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2, które również wpływają na zdrowie serca.
Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Sen jest równie istotnym czynnikiem wpływającym na utrzymanie serca w dobrym stanie. Jak pokazały wyniki przeprowadzonych badań, osoby, które śpią mniej niż 6 godzin dziennie, są w większym stopniu narażone na udar lub zawał serca, niż te, które przesypiają około 8 godzin. Praktyczne wskazówki dotyczące snu znaleźć można w naszym artykule zatytułowanym “Spokojny i głęboki sen? Garść cennych porad i wskazówek”, do którego serdecznie zapraszamy. W trosce o zdrowie serca warto zadbać więc o to, aby zrównoważony sen był priorytetem, a 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku czymś zupełnie naturalnym.
Wspomnijmy jeszcze o przewlekłym stresie, który może prowadzić do nadciśnienia, arytmii czy nawet zawału serca. Stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, głębokie oddychanie czy ćwiczenia, mogą okazać się pomocne w redukcji stresu i korzystnie wpłynąć na zdrowie serca. Pamiętajmy, że stany emocjonalne mają gigantyczny wpływ na układ krążenia, a codzienny stres znacząco obciąża układ sercowo-naczyniowy.
Naturalne sposoby na wzmocnienie serca
Oprócz wszystkich wymienionych wyżej praktyk warto mieć na uwadze również naturalne sposoby i składniki na wzmocnienie serca. Obecnie na rynku nieprzypadkowo znaleźć można suplementy, które wpływają korzystnie na układ sercowo- naczyniowy. Jednym z pierwiastków, który wspiera właściwy rytm pracy serca, jest magnez. Ten wpływa na utrzymanie równowagi elektrolitowej, a także prawidłowej pracy mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Wyniki badań przeprowadzonych przez Abbotta i Rude’a jednoznacznie wskazują na fakt, iż zmniejszona zawartość magnezu ma związek ze zwiększoną częstotliwością występowania zaburzeń rytmu serca w tym m.in. skurczy dodatkowych, migotania przedsionków, częstoskurczu komorowego czy migotania komór. W zasadzie identyczne wnioski wysnuł Nielsen i wsp., którzy badali wpływ niedoboru magnezu na częstość występowania arytmii u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Szczególnie ważne jest, aby aby zadbać o jego podaż w dobie powszechnych niedoborów w populacjach krajów wysoko rozwiniętych.
Preparaty roślinne mają istotne znaczenie w prewencji i leczeniu pomocniczym chorób serca i układu krążenia. Składnikiem, o którym niewątpliwie warto wspomnieć, jest głóg, który działa korzystnie na pracę serca i układu krwionośnego. Surowce pochodzące z głogu od dawna uznawane są za całkowicie bezpieczne i skuteczne w leczeniu chorób układu krążenia, a ponadto uznawane są środki kardiotoniczne. Te wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego (efekt inotropowy dodatni) - działanie to ma bezpośredni związek z pobudzeniem receptorów β i poprawą energetycznego metabolizmu w mięśniu sercowym. Preparaty z głogu z powodzeniem stosować można także w profilaktyce ryzyka wystąpienia niedomogi krążenia, a także w leczeniu przewlekłych schorzeń tzw. serca starczego.
Wspomnijmy jeszcze o witaminie B6, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej niedobór może powodować wzrost stężenia homocysteiny we krwi, co może wpływać na rozwój miażdżycy. Dlatego też w niektórych przypadkach suplementacja jest wskazana.
Podsumowanie na ten wzmocnienia serca
Wzmocnienie serca naturalnymi metodami jest kluczowe dla utrzymania zdrowia sercowo-naczyniowego. W niektórych przypadkach regularna aktywność fizyczna, redukcja stresu czy zmiany w nawykach żywieniowych mogą prowadzić do długotrwałej poprawy zarówno zdrowia serca, jak i ogólnego samopoczucia. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia w celu opracowania planu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych.
Bibliografia:
Myers, J. (2003). Exercise and cardiovascular health. Circulation, 107(1), e2-e5. Online: doi:10.1161/01.CIR.0000048890.59383.8D
Lavie, C. J., Arena, R., Swift, D. L., Johannsen, N. M., Sui, X., Lee, D. C., ... & Blair, S. N. (2015). Exercise and the cardiovascular system: clinical science and cardiovascular outcomes. Circulation Research, 117(2), 207-219. Online: doi:10.1161/CIRCRESAHA.117.305205.
G.Nowak, Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinowskiego w Poznaniu.
NFZ, Środa z profilaktyką.
J.Jankowski, A.Jabłecka, Znaczenie magnezu w zaburzeniach rytmu serca, Farmacja Wpsółczesna 2009; 2: 49-52,
B. Bancerz i in., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366.
Stach, K., Stach, W., & Augoff, K. (2021). Vitamin B6 in Health and Disease. Nutrients, 13(9), 3229.
Dong, L. Y. et. al. The American Journal of Chinese Medicine, 41(6), 1251–1266 (2013).