Ciąża i okres karmienia piersią to wyjątkowe momenty w życiu każdej kobiety. Przede wszystkim dlatego, że wprowadzają ogromną zmianę: na świat przychodzi dziecko, które zmienia wszystko o 180 stopni. Nie można jednak zapomnieć o ogromnym obciążeniu dla organizmu, jakie wiąże się z rozwojem nowego życia w łonie mamy. Wiele kobiet narzeka na wypadanie włosów po ciąży. Jaki jest związek między wypadaniem włosów a karmieniem piersią? Wyjaśniamy.
Wypadanie włosów a karmienie piersi: jak laktacja wpływa na włosy?
Okres ciąży jest czasem, w którym w ciele przyszłej mamy zachodzi bardzo wiele zmian. Są one konieczne, aby kobieta mogła zapewnić pełne wsparcie nowemu życiu rozwijającemu się w jej łonie. Oprócz fizycznej i dostrzegalnej na pierwszy rzut oka transformacji dochodzi również do prawdziwej „burzy hormonalnej”. Przede wszystkim w ciąży podnosi się poziom estrogenu. To konieczne dla podtrzymania rosnącego w brzuchu życia.
Z tymi zmianami hormonalnymi wiążą się również rozmaite „skutki uboczne”. To one są m.in. odpowiedzialne za to, że w ciąży promieniejesz, a twoje włosy zaczynają być wyraźnie gęstsze, grubsze i bardziej lśniące. Dzieje się tak, ponieważ poziom hormonów typowy dla okresu oczekiwania na poród wpływa na zatrzymanie wypadania włosów. Mówiąc najprościej: te, które znajdują się w fazie wzrostu (anagenu) pozostają w niej, nawet gdyby powinny już przejść do kolejnych etapów cyklu wzrostu.
Statystycznie powinnaś gubić ok. 100 włosów dziennie. W ciąży to się nie dzieje. Jednak gdy urodzisz, poziom hormonów powoli wraca do normy, stężenie estrogenu obniża się. To sygnał dla organizmu, że można już „odblokować” cykl wzrostu włosa. Jak możesz się domyślić, odbywa się to lawinowo. Dlatego włosy wypadające po porodzie najczęściej nie są powodem do niepokoju. Organizm po prostu nadrabia zaległości, a Ty gubisz kosmyki, które powinny były wypaść przez ostatnie miesiące.
Czy mogą być też inne przyczyny wypadania włosów po ciąży?
Burza hormonalna w okresie oczekiwania na przyjście na świat dziecka jest kluczową przyczyną, dla której dostrzegasz wypadające włosy po ciąży. Jednak zmiany po porodzie są znacznie szersze. Trzeba pamiętać, że:
- ciąża, a przede wszystkim poród to ogromne obciążenie dla kobiecego organizmu – dlatego po urodzeniu dziecka możesz odczuwać zmęczenie i osłabienie oraz dostrzegać ich fizyczne objawy, w tym wypadające włosy po porodzie,
- pierwsze miesiące po porodzie, zwłaszcza gdy na świat przyszło pierwsze dziecko, są niezwykle stresujące – nieustanne napięcie również może się przełożyć na problemy z włosami,
- do ogólnego zmęczenia i osłabienia może też przyczynić się brak snu – co jest związane choćby ze wstawaniem do płaczącego malucha w środku nocy.
Dlatego – pomimo że w większości przypadków to zmiany hormonalne odpowiadają za wypadanie włosów po ciąży – w tym okresie szczególnie warto zadbać o dostarczenie sobie odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych.
Czy wypadanie włosów po ciąży mają związek z laktacją?
Zasadniczo nie ma bezpośredniego związku między wypadaniem włosów a karmieniem piersią. Podstawowym powodem spowodowanym za taki stan rzeczy są wspomniane już zmiany hormonalne. Z kolei to, czy decydujesz się na naturalne karmienie, czy nie, pozostanie raczej bez wpływu na liczbę gubionych kosmyków.
Warto pamiętać, że w okresie laktacji kobieta ma nieco wyższe zapotrzebowanie kaloryczne, o ok. 500 kcal na dobę, więc należy zadbać o zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Co na włosy po ciąży?
Czy to, że wypadanie włosów po ciąży jest najczęściej naturalnym procesem, oznacza, że należy po prostu przeczekać te kilka miesięcy? Nie do końca. Warto zadbać, aby po zakończeniu procesu wypadania nadprogramowych kosmyków cieszyć się, mimo wszystko, gęstą i lśniącą czupryną. Dlatego w okresie laktacji:
- zadbaj o zdrową i dobrze zbilansowaną dietą – pamiętaj, że wcale nie musisz eliminować z niej określonych składników, ponieważ to, co jesz nie ma wpływu na skład pokarmu,
- pomyśl o dodatkowej, bezpiecznej suplementacji – tak, aby wesprzeć organizm z myślą o zachowaniu zdrowych włosów.
Pamiętaj: w okresie laktacji musisz szczególnie zwrócić uwagę na przyjmowane leki i suplementy diety. Ich składniki mogą mieć wpływ na produkowane mleko. Odpowiednia dieta i regularne dbanie o odpowiednie odżywienie kosmyków od wewnątrz to najlepsza droga do ich zdrowego wyglądu, gdy burza hormonalna po porodzie już się zakończy. Powodzenia!