Wiele osób marzy o gęstych i grubych włosach, jednak natura nie wszystkich obdarowała bujną czupryną. Stąd usilne poszukiwania sposobów, dzięki którym można zwiększyć gęstość i grubość włosów . Każdy w momencie urodzenia ma na głowie przeciętnie 100 000-150 000 mieszków włosowych, z których wyrastają włosy. Ich kształt oraz wielkość determinuje zarówno typ włosów (proste, kręcone, itp.) oraz gęstość.
O gęstości i grubości włosów decyduje genetyka
Tak jak o naturalnym kolorze włosów decyduje genetyka, tak wpływ na grubość i gęstość włosów również mają uwarunkowania genetyczne. Istotne znaczenie ma przy tym również kolor włosów – blondynki mają więcej mieszków włosowych, z których wyrastają cieńsze włosy (180-750 włosów na cm2), natomiast brunetki mają ich mniej (150-500 na cm2) z uwagi na to, że włosy ciemne są grubsze w przekroju.
Warto przy tym mieć świadomość, że za grubość i gęstość włosów odpowiada rasa. Powszechnie uważa się, że Azjaci mają o 50% większe mieszki włosowe niż Europejczycy, co przekłada się na większą gęstość włosów.
Ważna odpowiednia pielęgnacja włosów
Istnieje wiele istotnych czynników, które decydują o wyglądzie i kondycji włosów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz właściwe traktowanie kosmyków. Nie jest wskazane przesuszanie włosów – pod wpływem wysokiej temperatury włos traci elastyczność i zmienia kształt. Należy unikać szarpania przy czesaniu, ciasnego upinania w koński ogon. Nie jest polecane częste farbowanie – składniki zawarte w agresywnych preparatach koloryzujących i rozjaśniających wpływają negatywnie na strukturę włosa.
Warto sięgnąć po delikatne kosmetyki, które nie tylko oczyszczają włosy i skórę głowy, ale również wzmacniają, Regularne stosowanie odżywek, masek czy lotionów pomoże zachować kosmyki w dobrej kondycji.
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa
Chociaż pielęgnacja włosów odgrywa ważną rolę, najistotniejszym czynnikiem wpływającym na kondycję kosmyków jest dieta. Dobrze zbilansowana i urozmaicona, dostarcza mieszkom włosowym cenne składniki odżywcze.
Komponując codzienny jadłospis, należy uwzględnić podaż takich składników jak: białko (stanowiące główny składnik łodygi włosów), witaminy (kwas foliowy, biotyna, witamina B6, niacyna, kwas pantotenowy), składniki mineralne (miedź, cynk, żelazo, krzem).
Na szczególną uwagę w codziennej diecie zasługuje krzem. Jego rola sprowadza się nie tylko do poprawy elastyczności i jędrności skóry. Wpływa korzystnie na włosy, co potwierdzają badanie kliniczne przeprowadzone z randomizacją i podwójnie ślepą próbą. W badaniu kobietom podawano 10 mg krzemu codziennie przez 9 miesięcy. Oceniano morfologię włosów i ich właściwości przy rozciąganiu przed rozpoczęciem badania i po. Zaobserwowano, że krzem m.in. miał pozytywny wpływ na wytrzymałość na rozciąganie włosów, w tym ich elastyczność.