Świadoma pielęgnacja włosów na równi z właściwym odżywianiem się i dobraną suplementacją jest kluczowa dla zdrowia naszych włosów. Ale czy można zrobić spa dla włosów w domu? Czy to możliwe bez profesjonalnych produktów? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! Prawdopodobnie każda z nas ma w domu takie produkty jak: skrobia ziemniaczana, ryż, ocet, ketchup, majonez czy galaretkę – a z takich produktów można domowym sposobem zrobić fantastyczne odżywki do włosów. Warto jednak wiedzieć, które składniki będą najlepiej działały na poszczególne dolegliwości włosowe. Dlatego z pomocą doskonałej ekspertki od świadomej pielęgnacji włosów przygotowaliśmy dla Was zbiór sprawdzonych, domowych metod na odżywienie włosów. Przeczytaj – z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
SPA dla włosów z mąki ziemniaczanej
Na pierwszy ogień weźmy skrobię ziemniaczaną. Ze skrobi możemy wykonać płukankę i maskę DIY- zrób to sam. Skrobia wygładza, nabłyszcza, zmiękcza, dodaje sypkości i lekkości włosom.
PRZEPIS NA MASKĘ DIY Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ:
• łyżeczka mąki ziemniaczanej
• 1-2 łyżki ulubionej maski/odżywki do włosów
Całość dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Maskę nakładamy na wcześniej umyte włosy. Taką mieszankę najlepiej nakładać od ucha w dół tak, aby nie obciążyć włosów u nasady. Maski nie nakładamy na skórę głowy, aby nie uzyskać efektu tłustych i przyklapniętych włosów. Trzymamy na włosach od 5 do 20min i spłukujemy. Należy uważać z ilością nakładanej maski. Zbyt duża ilość może nam obciążyć włosy i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.
PRZEPIS NA PŁUKANKĘ DIY Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ:
• litr wody (najlepiej chłodna, przegotowana)
• łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Mieszamy wodę ze skrobią. Włosy myjemy i nakładamy na nie odżywkę, najlepiej nawilżającą. Po spłukaniu odżywki przechodzimy do naszej płukanki. Przed użyciem należy przemieszać ją, ponieważ skrobia opada na dno. Polewamy włosy (można również skórę głowy) obficie. Na koniec odsączamy włosy z nadmiaru płukanki (nie spłukujemy jej już z włosów pod bieżącą wodą).
Teraz pora na ryż!
Płukanka z ryżu jest jedną z najbardziej popularnych. Płukanka nawilża włosy, dodaje objętości, a na kręconych włosach podkreśla skręt. Inozytol wnika we włosy i minimalizuje zniszczenia.
PRZEPIS NA PŁUKANKĘ RYŻOWĄ:
• ryż (woreczek)
• 2 szklanki wody
Ryż płuczemy w zimnej wodzie tak, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Do garnka nalewamy wodę i wsypujemy ryż. Ryż powinien się moczyć od pół do kilku godzin. Po tym czasie odcedzamy ryż. Wodę pozostawiamy do fermentacji na 24-48h. Później warto taką wodę przegotować i wystudzić. Włosy myjemy jak zawsze i nakładamy odżywkę. Po spłukaniu odżywki polewamy włosy lub moczymy je w płukance. Nadmiar wody ryżowej odsączamy z włosów i przechodzimy do swojej standardowej pielęgnacji.
Czas na ocet!
Płukanka z octu jabłkowego doda blasku, wygładzi i nabłyszczy włosy.
PRZEPIS NA PŁUKANKĘ OCTOWĄ:
• 1-2 łyżki octu jabłkowego
• litr wody (przegotowana i ostudzona)
Ocet z wodą mieszamy ze sobą. Włosy standardowo myjemy, nakładamy odżywkę, którą później obficie spłukujemy. Na sam koniec polewamy włosy obficie płukanka. Nadmiar płynu odciskamy z włosów i przechodzimy do swojej standardowej pielęgnacji.
Keczup na włosy
Keczup w pielęgnacji włosów brzmi trochę abstrakcyjnie dla wielu osób. Jest to jednak świetny zabieg pielęgnacyjny. Ketchup jest bogaty w cukier, ocet i skrobię. Taka mieszanka nawilży, nabłyszczy i wygładzi włosy.
PRZEPIS NA MASKĘ KETCHUPOWĄ:
• łyżka ketchupu
• łyżka maski/odżywki (najlepiej proteinowej)
Wymieszaj dokładnie odżywkę z ketchupem. Włosy umyj szamponem. Na odsączone z nadmiaru wody włosy nałóż mieszankę i wczesz ją we włosy. Nałóż na głowę czepek lub reklamówkę. Całość trzymaj około 20 min. Spłucz maskę obficie wodą.
Maska z kakao i bananem na włosy
PRZEPIS:
• pół banana
• dwie łyżki ulubionego oleju
• łyżeczka kakao
Wszystkie produkty zblenduj. Umyj skórę głowy szamponem. Nałóż maskę od ucha w dół i zostaw na 20-30 min. Całość spłucz i wysusz włosy.
A co ze skórą głowy?
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów, jest pielęgnacja skóry głowy. Niestety, ten obszar jest bardzo często pomijaną częścią pielęgnacji. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o skórę głowy, możemy się nabawić wielu problemów skórnych. Skórę głowy powinniśmy regularnie nawilżać. Możemy do tego wykorzystać np. nasiona lnu.
PRZEPIS NA GLUTKA LNIANEGO NA SZYBKO:
• łyżka siemienia lnianego
• ok. 300ml wody
Siemię lniane wsyp do garnuszka i zalej wodą. Całość gotuj na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Po zagotowaniu zdejmij z ognia i zostaw do ostygnięcia.
PRZEPIS NA GLUTKA LNIANEGO (CAŁONOCNY)
• łyżka siemienia lnianego
• ok. 300ml wody
Zalej siemię lniane zimą wodą, przykryj i odstaw do lodówki na całą noc.
Tak przygotowanego glutka w obu przypadkach można trzymać do tygodnia w lodówce. Warto go przecedzić przez gazę lub sito, by pozbyć się nasionek. Powstały żel nakładamy na umytą i mokrą skórę głowy. Zostawiamy na około 20min. Po tym czasie spłukujemy wodą (nie myjemy skóry głowy ponownie szamponem)
W pielęgnacji skóry głowy bardzo ważna jest równowaga między nawilżaniem a złuszczaniem. Warto zwrócić uwagę na popularne peelingi domowej roboty. Odradzam rozwiązania typu: peeling z cukru, soli, czy kawy – są to produkty nieobrobione (niektóre z nich mają ostre brzegi) i mogą nieodwracalnie uszkodzić łodygę włosa. Zaś fusy z kawy ciężko dobrze domyć, co może skutkować swędzeniem, pieczeniem i innymi problemami ze skórą.
Domowe sposoby na przyspieszenie porostu włosów
Czy można domowymi sposobami przyspieszyć porost włosów? Oczywiście, że tak. A jeśli do dbania o codzienną dietę dołączysz odpowiednio dobraną suplementację, Twoje włosy zaczną rosnąć jak szalone!
Pomocne okażą się tutaj zioła i nasze dłonie. Jest sposób, dzięki któremu zupełnie za darmo pobudzimy porost włosów. Mowa tu o regularnym masażu skóry głowy. Nie potrzebujemy tutaj nic, oprócz dłoni. Regularny masaż korzystnie wpływa na krążenie krwi i pobudza włosy do wzrostu. Należy pamiętać jednak o technice. Masując skórę głowy, starajmy się jak najbardziej omijać włosy i docierać palcami do samej skóry głowy. Nie pocieramy włosów. Masaż robimy z wyczuciem, nie z całej siły. Już 5 min. regularnego masażu może korzystnie wpływać na porost włosów. Masaż można wykonywać kilka razy dziennie, oglądając w tym czasie ulubiony serial.
Kolejnym sposobem na pobudzenie porostu są wcierki do skóry głowy. W połączeniu z masażami skóry głowy działają cuda!
WCIERKA Z KOZIERADKI:
• łyżka mielonej kozieradki
• szklanka wrzącej wody
Kozieradkę zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem przez około 15-20 min. Na koniec przelewamy całość przez sito. Wcierkę przechowujemy w lodówce do 7 dni. Najlepiej przelać płyn do buteleczki z atomizerem. Napar aplikujemy na skórę głowy. Palcami dokładnie rozdzielamy pasma włosów, tak aby dotrzeć do samej skóry. Po zaaplikowaniu dokładnie masujemy skórę głowy palcami i gotowe.
WCIERKA Z POKRZYWY I SKRZYPU:
• łyżka pokrzywy
• łyżka skrzypu
• szklanka wrzątku
Zioła zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do wystygnięcia. Na koniec przecedzamy napar przez sito. Przelewamy do buteleczki z atomizerem i gotowe. Wcierkę można trzymać do 7 dni w lodówce.
WCIERKA Z KAWY, CYNAMONU I GOŹDZIKÓW
• łyżka zaparzonej wcześniej, fusiastej kawy
• łyżeczka cynamonu
• 3 goździki
• szklanka wrzątku
Kawę, cynamon i goździki zalewamy wrzątkiem. Całość zostawiamy do wystygnięcia. Przecedzamy przez sito lub gazę. Przelewamy do butelki z atomizerem. W lodówce trzymamy do 7 dni.
WCIERKA Z KROPLI ŻOŁĄDKOWYCH
Krople żołądkowe to inaczej nalewka, zawierająca wyciągi roślinne. W składzie kropli znajdziemy m. in. miętę pieprzową, kozłek lekarski, dziurawiec, korzeń goryczki. Wyciągi roślinne wnikają w skórę głowy, pobudzając porost włosów. Należy pamiętać, że taką wcierkę stosujemy tylko na skórę głowy (omijamy długość włosów i końce). Zawarty w kroplach alkohol mógłby znacznie wysuszyć włosy i pogorszyć ich stan. Podczas stosowania takiej wcierki warto zadbać dodatkowo o nawilżenie skóry głowy.
• 2 łyżki kropli żołądkowych
• 5 łyżek wody
Całość mieszamy i przelewamy do buteleczki z atomizerem.
WCIERKA Z ZIELONEJ HERBATY:
• 2 łyżki zielonej herbaty
• szklanka wrzątku
Herbatę zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy do ostygnięcia. Przelewamy przez sito. Przelewamy do buteleczki z atomizerem. Przechowujemy do 7 dni w lodówce.
Jak widzisz, wiele sposobów na zadbane włosy znajdziesz w… kuchni – lodówce czy szafce. Korzystaj z nich śmiało, ale pamiętaj o celowanej suplementacji. By włosy były piękne i zdrowe, warto o nie zadbać od środka. Polecamy Vitapil – jedyny dostępny na rynku produkt o skuteczności przebadanej trychologicznie – klasyczny, gdy wypadają ci włosy, Vitapil Mama – w okresie laktacji i Vitapil Beauty – do włączenia do codziennej pielęgnacji włosów.
Więcej informacji o włosach, ich zdrowiu, pielęgnacji, a także więcej materiałów eksperckich i naukowych, znajdziesz na profilu facebookowym Vitapil. A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące włosów chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego: https://www.facebook.com/VitapilOfficial. Odpowiemy! :)
- Patrycja – zajmuje się świadomą pielęgnacją włosów, tworzy plany pielęgnacyjne i ratuje zniszczone włosy, prowadzi na Instagramie profil z bardzo zaangażowaną społecznością: @ruda.tafla_pielegnacja_wlosow, prywatnie: mama dwóch córek: 3-letniej Oliwki i wcześniaka: 1,5-miesięcznej Zosi