“Dopiero kiedy coś stracimy, doceniamy, jak ważne to było” - to jedno z tych znanych powiedzeń, które w kontekście zdrowia wydaje się mieć szczególną wartość. Zupełnie nieprzypadkowo więc Nutropharma, która na polskim rynku jako firma farmaceutyczna działa od ponad 30 lat, jest organizatorem kampanii „Farmacja jest kobietą”. To nic innego, jak akcja społeczno-edukacyjna, której głównym zadaniem jest podkreślenie roli kobiet-farmaceutek w opiece farmaceutycznej w Polsce, a także zachęcenie, a w zasadzie przypomnienie jak ważne jest regularne wykonywanie kobiecych badań profilaktycznych.
Dlaczego badania profilaktyczne u kobiet są tak ważne?
Nie zapominajmy o tym, że znaczna większość chorób rozwija się w ukryciu i ujawnia dopiero wtedy, gdy na podjęcie skutecznych, a niekiedy nawet - jakichkolwiek działań jest już o wiele za późno. Jednym z najlepszych przykładów mogą być nowotwory złośliwe, które coraz częściej nazywane bywają również chorobami cywilizacyjnymi. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka w naszym kraju wzrosła w zasadzie dwukrotnie, stając się jednocześnie drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród Polaków. Nowotwór piersi - to właśnie tak brzmi diagnoza, którą rocznie słyszy blisko 20 tysięcy kobiet. Często usłyszeć można również o raku jelita grubego, raku trzonu macicy, raku jajnika czy szyjki macicy. Bez względu na to, o którym rodzaju mówimy, dla wielu osób diagnoza ta brzmi, jak wyrok.
Nie zapominajmy jednak, że na obecnym etapie rozwoju medycyny wszystkie wymienione rodzaje nowotworów tak naprawdę da się wyleczyć - kluczowe jest jednak ich odpowiednio wczesne wykrycie. Jednak, aby faktycznie mogło tak być, konieczne będzie regularne wykonywanie badań profilaktycznych, pomagających wykryć nowotwory we wczesnym stadium, kiedy nie dają jeszcze objawów. Dbajmy o siebie - nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od środka. Nie pozwólmy, aby choroba odebrała nam niepowtarzalną, kobiecą moc, która drzemie w każdej z nas. Pragniemy przypomnieć jednocześnie o tym, że lista badań profilaktycznych niezbędnych do wykonania, nie powinna być kwestią przypadku. Tutaj fundamentalną rolę odgrywa wiek - jednak istotne są również “terminowość” i “powtarzalność” wykonywanych badań. Dokładna check lista dla każdej kobiety dotycząca kobiecych badań profilaktycznych dostępna jest na stronie internetowej farmacjajestkobieta.pl, do której oczywiście serdecznie zapraszamy.
Przekonaj się, jak istotne są regularnie wykonywane badania
Na tym etapie pragniemy przypomnieć również, jak ogromną moc sprawczą mogą mieć podstawowe badania krwi (morfologia krwi obwodowej) - wyniki mogą zasygnalizować bowiem o rozwijających się w organizmie stanach chorobowych w tym m.in. nowotworach krwi. W przypadku kobiet niezwykle ważne są także regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym w celu wykonania cytologii i USG przezpochwowego. Następnie specjalista - w zależności od wieku pacjenta - kieruje na USG lub mammografię. W kontekście nowotworów bardzo istotne jest również RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, a także kolonoskopia (badanie jelita grubego). Apelujemy również do młodych kobiet i ich mam - pierwsza wizyta u ginekologa zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników powinna odbyć się między 12 a 15 rokiem życia. To optymalny czas, kiedy zwykle zaczynają pojawiać się pierwsze miesiączki.
Regularna kontrola i badania profilaktyczne to podstawa - bez względu na wiek. I tak kobiety w wieku 20-30 lat powinny przynajmniej raz w miesiącu wykonywać m.in. samobadanie piersi, raz w roku morfologię krwi czy badania ginekologiczne i cytologię. Kobiety w wieku 30–40 lat nie powinny z kolei zapominać o corocznym pomiarze ciśnienia tętniczego, kontroli wagi i badaniu ogólnym u lekarza rodzinnego czy badaniu ginekologicznym i cytologii. Zaleca się również, aby kobiety w przedziale 40-50 lat raz w roku skupiły się na tym, jak ważna jest profilaktyka nowotworów jelita grubego, badanie poziomu hormonów tarczycy czy podstawowe badania profilaktyczne. Szczegółowa lista badań wraz z terminami realizacji i innymi cennymi wskazówkami dostępna jest tutaj. Jeżeli po zapoznaniu się z rekomendowaną listą badań okaże się, że część z nich od dłuższego czasu nie była wykonywana, lub co gorsza - nigdy, należy niezwłocznie zaplanować wizytę u lekarza. Nawet w natłoku codziennych spraw nie zapominajmy o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie i samopoczucie.