Produkty zawierające składnik: Biotyna

Produktów: 5
Biotyna
Szczegóły

Biotyna

Wsparcie dla pięknych i zdrowych włosów Bez...
Vitapil na wypadanie włosów Suplementy diety
Szczegóły
Wysyłka Gratis

Vitapil 60 kaps.

W celu poprawy kondycji włosów, skóry,...

Biotyna 

Biotyna jest związkiem organicznym, który określany bywa również jako witamina H lub witamina B7 i jak można się domyślić, należy do witamin z grupy B. Mimo że związek ten w zdecydowanej większości znany jest z produktów dedykowanych do utrzymania mocnych i lśniących włosów, skóry czy paznokci, to działanie biotyny jest znacznie bardziej złożone i zróżnicowane. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zadbać o utrzymanie jej właściwego poziomu. Biotyna podobnie jak wszystkie inne witaminy z grupy B jest rozpuszczalna w wodzie, a na poziomie molekularnym pełni rolę koenzymu, który jest niezbędny dla reakcji enzymatycznych w organizmie. Wystąpienie niedoborów jednoznacznie wiąże się więc ze specyficznymi objawami i zaburzeniami, do których wrócimy jeszcze w dalszej części artykułu.

Właściwości biotyny

Biotyna jest związkiem, który jest charakterystyczny dla tkanek roślinnych i zwierzęcych. W związku z tym, że jest koenzymem, inne konkretne enzymy nie mogą katalizować reakcji we właściwy sposób do momentu, gdy w pobliżu nie znajdzie się biotyna. Mimo że podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B wpływa na nasz wygląd, wspomagając m.in. zachowanie dobrej kondycji włosów i wzrost włosów lub poprawiając kondycję czy wpływając na właściwe funkcjonowanie skóry, to na tym działanie się nie kończy. Inne właściwości biotyny, o których warto wspomnieć to:

  • przyczynianie się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • wspieranie w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
  • pomoc osobom zestresowanym i nerwowym, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Warto wspomnieć również o tym, że biotyna wspiera przemianę dwutlenku węgla i wspólnie z witaminą K uczestniczy w syntezie protrombiny (ta z kolei ma związek z krzepnięciem krwi). Dodatkowo wspiera również syntezę białek, tłuszczów oraz cukrów. Biotyna jest pomocna w leczeniu trądziku młodzieńczego, zapobiegając jednocześnie nadmiernemu łojotokowi skóry i ograniczając wzmożoną aktywność gruczołów łojowych.

Jakie są główne źródła biotyny?

Jak widać, działanie jest bardzo zróżnicowane. Najwyższa pora, aby poznać kluczowe źródła biotyny, skupiając się oczywiście na produktach żywnościowych. I tak mowa tu m.in. o grzybach, szpinaku, marchewce, orzechach ziemnych, mące sojowej, żółtkach jaj, wątróbce, pomidorach czy sardynkach.1 Mimo że nie ma norm dotyczących dziennego spożycia biotyny, to sugerowane wartości zwykle wahają się tu od 30 do 100 µg - taka ilość w zupełności wystarczy do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zadbania o wygląd - zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Wszelkie niedobory biotyny widoczne są gołym okiem.

Objawy niedoboru biotyny

Warto więc nieco bliżej poznać objawy i skutki niedoboru biotyny, które w zdecydowanej większości przypadków przyjmują postać zmian skórnych jak, chociażby wysypki, zaczerwienienia i stany zapalne, przesuszenia, a także wypadanie włosów, łamliwość i kruchość paznokci. Inne to m.in. chroniczna senność, stany lękowe, znaczne obniżenie nastroju, rozdrażnienie i bóle mięśni, drętwienie kończyn.

Kto jest szczególnie narażony na niedobory biotyny?

Mimo że opisywane wyżej źródła biotyny są dość mocno zróżnicowane, to niekiedy okazuje się, że ilości, w jakich dostarczana jest witamina H, są niewystarczające - jednak niedobór biotyny zdarza się stosunkowo rzadko, a szczególnie narażone na jego wystąpienie są osoby, które spożywają duże ilości surowego lub niedogotowanego białka jaja kurzego, w którym obecna jest awidyna2, wiążąca biotynę (glikoproteina ta tworzy w przewodzie pokarmowym niekowalencyjne połączenia z biotyną. W rezultacie wchłanianie biotyny jest ograniczone). Tutaj wymienić można także takie leki jak: przeciwpadaczkowe, izotretynoinę stosowaną w terapii trądziku, osoby starsze, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Wówczas konieczne może okazać się sięgnięcie po suplement diety - oczywiście w pełni bezpieczny i sprawdzony. Bez względu na stan zdrowia - w przypadku suplementacji należy pamiętać o stosowaniu się do wskazówek zawartych przez producenta na etykiecie. Tylko tym sposobem możliwe będzie uniknięcie niebezpiecznych lub uciążliwych skutków ubocznych.

Jak widać, dobroczynne działanie biotyny docenią nie tylko osoby pragnące zadbać lub poprawić stan swojej skóry, paznokci czy włosów. W celu ustalenia stopnia niedoboru zaleca się wykonanie badania jej stężenia z krwi żylnej.

  1. Staggs CG, Sealey WM, McCabe BJ, Teague AM, Mock DM. Determination of the biotin content of select foods using accurate and sensitive HPLC/avidin binding. J Food Compost Anal. 2004.
  2. L. Sweetman, L. Surh, H. Baker, RM. Peterson i inni. Clinical and metabolic abnormalities in a boy with dietary deficiency of biotin. „Pediatrics”. 68 (4), s. 553–558, 1981.