Produkty zawierające składnik: Resweratrol

Produktów: 12
Endomesin
Szczegóły

Endomesin

ZDROWIE ENDOMETRIUM Pozytywna opinia PTGiP...
Omega Cardio
Szczegóły

Omega Cardio

Zawiera odpowiednio duże porcje kwasów...

Resweratrol 

Fitoskładniki to nic innego jak naturalnie występujące związki chemiczne obecne w roślinach. Substancją tego typu, która obecnie cieszy się dużą popularnością, jest resweratrol, należący do składników charakteryzujących się aktywnością biologiczną. Związek ten ma szeroki zakres działania na organizm człowieka  - w zapobieganiu, jak i wspieraniu leczenia wielu różnorodnych chorób. Mimo że zyskał popularność w kontekście zdrowia serca, ze względu na swój potencjał antyoksydacyjny czy przeciwzapalny, to na tym jego wyjątkowe działanie nie kończy się. 

Na początku warto byłoby zacząć od tego, że resweratrol jest polifenolem zaliczanym do grupy flawonoidów, pochodzenia roślinnego. Po raz pierwszy wyizolowany został w 1940 roku z rośliny nazywanej ciemiężycą białą. Ten syntezowany jest przez rośliny w odpowiedzi na infekcje grzybicze lub pod wpływem silnego czynnika stresogennego. 

Występowanie resweratrolu 

Resweratrol jest naturalnym związkiem polifenolowym występującym w wielu roślinach, gdzie pełni funkcję ochronną przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak infekcje czy promieniowanie UV. Bogatym źródłem resweratrolu jest korzeń rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), który uprawiany jest głównie w Chinach i Japonii. Niektóre źródła resweratrolu w codziennej diecie prezentują się następująco:

  • skórki czerwonych winogron - resweratrol jest obecny w skórkach czerwonych winogron, co odpowiada jednocześnie  za jego obecność w czerwonym winie,
  • jagody - resweratrol występuje także w niektórych jagodach, takich jak borówki, maliny, truskawki czy jeżyny, 
  • kakao i ciemna czekolada - kakao  również zawiera niewielkie ilości resweratrolu. Wybierając czekoladę, warto wybrać taką z wysoką zawartością kakao (co najmniej 70%) i niską zawartością dodanego cukru.
  • orzechy - włoskie lub laskowe. 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż związek ten został zidentyfikowany w liściach i kwiatach roślin takich jak gniot, ciemiężyca biała, orchidea, sosna zwyczajna czy rzewień rabarbar. Ponadto resweratrol syntetyzowany jest również przez drzewa, takie jak eukaliptus czy świerk.  

Metabolizm resweratrolu  

Podkreślmy jeszcze, że resweratrol jest związkiem wchłanianym w organizmie człowieka w jelicie cienkim. Rodzaj spożywanego nie ma istotnego wpływu na przyswajalność tego składnika. 

Prozdrowotne właściwości resweratrolu

Najwyższa pora, aby przyjrzeć się nieco bliżej prozdrowotnym właściwościom resweratrolu. Zupełnie nieprzypadkowo też Rdestowiec ostrokończysty, który jak już wspomnieliśmy wyżej zawiera resweratrol, od dłuższego czasu używany był przez medyków Dalekiego Wschodu. Wówczas największą popularnością cieszył się w leczeniu schorzeń układu krążenia, stanów zapalnych skóry, a także w hamowaniu procesów zapalnych. Obecnie uważa się, że:

  • obniża ryzyko występowania schorzeń takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał mięśnia sercowego, 
  • hamuje utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 
  • poprawia zdrowie serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie stresu oksydacyjnego i redukcję stanów zapalnych, 
  • badania wskazują, że ma on zdolność do hamowania procesu nowotworzenia na każdym etapie w tym inicjacji, promocji i progresji,
  • może działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie, co z kolei może okazać się pomocne w łagodzeniu objawów związanych z chorobami stawów, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoartroza. 

Resweratrol a schorzenia układu nerwowego 

Choroby układu nerwowego to powszechnie występujące schorzenia, które zwykle mają ciężki przebieg. Dodatkowo mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ochrona układu nerwowego związana jest głównie z przeciwutleniajacymi właściwościami resweratrolu. Jak wykazano, ten ma działanie neuroprotekcyjne. Obecnie prowadzone są również nad rolą resweratrolu w terapii schorzeń neurodegeneracyjnych jak, chociażby Alzheimer, Parkinson czy Huntington.

Podsumowując, resweratrol to naturalny związek polifenolowy, który występuje w roślinach. Badania wskazują na potencjalne prozdrowotne właściwości resweratrolu w tym m.in. poprawę zdrowia serca, działanie przeciwnowotworowe, wpływ na procesy starzenia się, poprawę funkcji mózgu oraz wspomaganie zdrowia stawów. 

  • Bibliografia: 

A.Kopeć i in., PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI RESWERATROLU, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 5 – 15.