Efektywny metabolizm alkoholu
Phyllanthus amarus (P. amarus) to roślina lecznicza o szerokim spektrum działania, która zyskała uznanie na całym świecie. Jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia bólu, wydalania gazów jelitowych, stymulowania i promowania trawienia, a także jako środek wewnętrznej opieki nad jelitami. Warto wspomnieć również o działaniu jako środek przeczyszczający. W medycynie ajurwedyjskiej zasłynął jako antidotum na zapalenie oskrzeli, anemię, cukrzycę, a malejskiej - na biegunkę, dolegliwości nerek i rzeżączkę.
Zróżnicowane działanie Phyllanthus amarus
P. amarus wykazuje również właściwości antyseptyczne, moczopędne, przeciwwirusowe, przeciwcukrzycowe i przeciwgorączkowe. Roślina stosowana jest również w leczeniu żółtaczki, biegunki, czerwonki, ran, wrzodów i chorób układu moczowo-płciowego. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że rośliny z rodzaju Phyllanthus są szeroko rozpowszechnione w większości krajów tropikalnych i subtropikalnych i od dawna są stosowane w medycynie tradycyjnej w leczeniu przewlekłych chorób wątroby. P. amarus znajduje również zastosowanie w leczeniu kamieni nerkowych (wykazuje bowiem silny i skuteczny wpływ, hamujący tworzenie się kryształów szczawianu wapnia, czyli budulca zdecydowanej większości kamieni nerkowych) i kamieni woreczka żółciowego. Phyllanthus amarus wpływa również korzystnie na parametry wątroby w aspekcie spożycia alkoholu.
Innym gatunkiem Phyllanthus, o którym również warto wspomnieć jest Chanca piedra (Phyllathus niruri). W medycynie peruwiańskiej stosowana była w przypadku obrzęków, a także infekcji układu moczowego. Wspomnijmy tylko, że kamienie w układzie moczowym są wykrywane u 10–12% populacji. Ponadto zjawisko to nieustannie wzrasta i prawdopodobnie ma związek z dietą, a także czynnikami środowiskowymi. W badaniach, że ekstrakt chanca piedra skutecznie hamuje wzrost kryształów szczawianu wapnia - te są jedną z najczęstszych przyczyn kamicy nerkowej. Należy zauważyć jednocześnie, że roślina wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także moczopędne.
Jakie substancje zawiera Phyllanthus amarus
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że Phyllanthus amarus został sklasyfikowany wśród roślin o niskim potencjale toksyczności - średnia dawka śmiertelna (LD50) wynosi średnio 2000 mg/kg/dzień. Z kolei ekstrakt roślinny zawiera:
- saponiny,
- garbniki,
- flawonoidy,
- alkaloidy.
Podsumowując, Phyllanthus amarus to roślina, która charakteryzuje się szerokim spektrum działania - na wielu różnorodnych płaszczyznach. Nieprzypadkowo też od dawien dawna stosowana jest w medycynie na całym świecie. Wykazuje m.in. właściwości przeciwwirusowe czy moczopędne, ale może być stosowana również jako środek wspierający wydalanie kamieni nerkowych czy wspomagający parametry wątroby w aspekcie spożycia alkoholu.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252221/
- Samy, Józef; Manickam, Sugumaran (2005). Zioła Malezji. Wydania Timesa. s. 184–185,
- Effects of Phyllanthus amarus PHYLLPROTM leaves on hangover symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled crossover study, online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6442116, dostęp: 21.02.23.
- Małgorzata Kania-Dobrowolska, Właściwości prozdrowotne Phyllanthus niruri, Post Fitoter 2020; 21(4): 257-262.
- K.Paradowska, I.Wawer, Zioła peruwiańskie w Europie,