Produkty zawierające składnik: Kora sosny nadmorskiej - Pinus pinaster Aiton

Produktów: 1

Kora sosny nadmorskiej (Pinus pinaster) jest składnikiem, który znajduje zastosowanie w wielu suplementach diety i produktach fitoterapeutycznych. Zawiera związki takie jak oligomeryczne proantocyjanidyny, które w skrócie określane są jako OPC, katechiny, fenole i kwas cynamonowy, które mają szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych. Kora sosny nadmorskiej jest bogatym źródłem antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Badania sugerują, że ekstrakt z kory sosny nadmorskiej może pomóc w poprawie zdrowia serca poprzez zwiększenie przepływu krwi i redukcję stresu oksydacyjnego. Ponadto wyniki wskazują, że składnik ten może mieć korzystny wpływ dla zdrowia skóry, chroniąc m.in. przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto wspomnieć także o działaniu przeciwzapalnym. Na tym jednak dobroczynne działanie tego składnika wcale się nie kończy.

Czym jest sosna nadmorska?

Na początku warto byłoby jednak dowiedzieć się, czym jest sosna nadmorska. Sosna nadmorska, znana naukowo jako Pinus pinaster, to gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Ten gatunek sosny jest endemiczny dla regionu Morza Śródziemnego, szczególnie powszechny w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Maroko, Algierii i Włoszech.

Drzewa te mają tendencję do rośnięcia na wydmach nadmorskich, stąd też ich nazwa. Są pokaźnych rozmiarów - mogą sięgać nawet do 20-35 metrów wysokości. Mają grube kory i mocne, iglaste liście zorganizowane w pęczki - po dwa. Sosna nadmorska jest dobrze dostosowana do środowiska Morza Śródziemnego, które charakteryzuje się gorącym i suchym latem i łagodną, ale mokrą zimą. Drzewa te mają zdolność przetrwania w warunkach suszy dzięki ich głęboko sięgającym systemom korzeniowym.

Drewno z sosny nadmorskiej jest cenione za swoją wytrzymałość i jest często wykorzystywane w budownictwie, szczególnie w konstrukcjach morskich. Kora sosny nadmorskiej jest także źródłem Pycnogenolu®, ekstraktu bogatego w bioflawonoidy. 

Jakie składniki zawiera kora sosny nadmorskiej? 

Jak już wspomnieliśmy, kora sosny nadmorskiej obfituje w szereg różnorodnych składników, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Wymienione już oligomeryczne proantocyjanidyny są to niebywale silne antyoksydanty, wykazujące znacznie silniejsze działanie przeciwutleniające niż witamina C. Inne, o których niewątpliwie warto wspomnieć to m.in. 

 • silne właściwości przeciwzapalne - suplementy zawierające wyciągi z  Pinus pinaster mogą wspierać zminimalizowanie wystąpienia ryzyka chorób zapalnych, 
 • kora sosny nadmorskiej jest bogatym źródłem antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, 
 • wyciąg z kory wspomaga stabilizować poziom cukru we krwi, 
 • kora sosny nadmorskiej może wspomagać ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV,
 • ekstrakt chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym,
 • pycnogenol wykazuje korzystny wpływ na siatkówkę oka, chroniąc ją przed działaniem wolnych rodników, 
 • kora sosny korzystnie wpływa na transport krwi w naczyniach krwionośnych, 
 • suplementy obfitujące w antyoksydanty wykazują pozytywny wpływ na układ nerwowy, 
 • pycnogenol poprawia poziom nawilżenia i elastyczności skóry, wpływając jednocześnie na zwiększenie produkcji kolagenu.

Dawkowanie kory sosny nadmorskiej 

Dawkowanie suplementów zawierających ekstrakt z kory sosny nadmorskiej może się różnić w zależności od produktu i celu suplementacji. Zalecana dawka dla dorosłych często wynosi od 25 do 120 mg na dobę, zwykle podzielona na kilka dawek. Zaleca się przyjmowanie suplementu z posiłkiem, aby zwiększyć wchłanianie. Jednak dawkowanie może zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i innych indywidualnych okoliczności. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji ekstraktem z kory sosny nadmorskiej. 

Warto wspomnieć jednocześnie, że mimo iż ekstrakt jest na ogół dobrze tolerowany, niektóre osoby mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak problemy z trawieniem, zawroty głowy lub problemy skórne.

Przeciwwskazania dotyczące stosowania kory sosny nadmorskiej 

Mimo że ekstrakt z kory sosny nadmorskiej jest uważany za bezpieczny, to istnieją pewne grupy osób, które powinny zrezygnować ze wdrażania tego składnika do codziennej diety. Mowa tu m.in. o kobietach w ciąży i karmiących piersią, osobach uczulonych na, którykolwiek ze składników aktywnych zawartych w preparacie, a także osoby z nieustabilizowanym ciśnieniem tętniczym. Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej może stymulować układ immunologiczny, co potencjalnie może nasilić objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy lub stwardnienie rozsiane.

Podsumowując, Pinus pinaster, znany również jako kora sosny nadmorskiej, jest składnikiem często spotykanym w suplementach diety i produktach ziołowych. Jest ceniony za swoje bogactwo w antyoksydanty i potencjalne korzyści dla zdrowia serca oraz skóry. Choć większość osób dobrze toleruje ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, istnieją określone warunki i sytuacje, które mogą okazać się przeciwwskazaniem do stosowania. Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. 

Bibliografia: 

 • 1. Galati, E. M., Monforte, M. T., Kirjavainen, S., Forestieri, A. M., Trovato, A., & Tripodo, M. M. (1999). Biological effects of hesperidin, a citrus flavonoid. (note II): hypolipidemic activity on experimental hypercholesterolemia in rat. Farmaco, 54(10), 568-575.
 • 2. Rohdewald, P. (2002). A review of the French maritime pine bark extract (Pycnogenol), a herbal medication with a diverse clinical pharmacology. International journal of clinical pharmacology and therapeutics, 40(04), 158-168. 
 • 3. Grimm T, et al. Single and multiple dose pharmacokinetics of maritime pine bark extract (pycnogenol) after oral administration to healthy volunteers. BMC Clin Pharmacol., 2006.
 • 4. Sadowska-Krępa, E., Kłapcińska, B., Pokora, I., Domaszewski, P., Kempa, K., & Podgórski, T. (2019). Effects of Six-Week Ginkgo biloba Supplementation on Aerobic Performance, Blood Pro/Antioxidant Balance, and Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor in Physically Active Men. Nutrients, 11(8), 1926.
 • 5. Saliou, C., Rimbach, G., Moini, H., McLaughlin, L., Hosseini, S., Lee, J., ... & Packer, L. (2001). Solar ultraviolet-induced erythema in human skin and nuclear factor-kappa-B-dependent gene expression in keratinocytes are modulated by a French maritime pine bark extract. Free Radical Biology and Medicine, 30(2), 154-160.