Produkty zawierające składnik: Imbir

Produktów: 7
Kurkuma
Szczegóły

Kurkuma

Ułatwia procesy trawienia, w tym trawienie...
Prenatal UNO nowy z DHA
Szczegóły
  • Nowy

Prenatal UNO

Rekomendowany przez PTGiP W I trymestrze...
Twój szybki metabolizm
Szczegóły
  • Promocja

Twój szybki metabolizm

Wsparcie spalania tłuszczu i zmniejszania...

Imbir to roślina, która znana jest przede wszystkim ze swoich różnorodnych i dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Rozważania warto byłoby zacząć jednak od tego, że jest gatunkiem rośliny z rodziny imbirowatych - Zingiberaceae. Ta uprawiana jest w wilgotnym i ciepłym klimacie. Zawiera w sobie liczne olejki lotne oraz oleożywice. Warto wspomnieć również o mikroelementach jak, chociażby potas, magnez, fosfor. Cennym surowcem jest przede wszystkim korzeń imbiru, który kryje w sobie substancje bioaktywne. Tym sposobem możemy tu mówić np. o działaniu przeciwzapalnym, co z kolei wpływa na zdrowie. Wszelkie właściwości farmakologiczne przypisywane są gingerolom, będącym pochodnymi fenoli. Nieprzypadkowo imbir nazywany jest rośliną leczniczą, która znana jest na całym świecie już od starożytności. Ten oprócz prozdrowotnego działania zasłynął również za sprawą swojego charakterystycznego zapachu, który uzależniony jest od zawartości olejków eterycznych w kłączach - zidentyfikowano głównie monoterpenoidy, a także seskwiterpenoidy. W ostatnim czasie coraz większy nacisk kładzie się także na jego właściwości przyprawowe.

Na początku warto byłoby również nieco bliżej przyjrzeć się historii i pochodzeniu imbiru. Jak wskazują wszelkie dowody, ten pierwotnie wywodzi się z Południowo-Wschodniej Azji, a jeszcze w średniowieczu eksportowany był z Indii do wielu innych części świata. Na tym etapie warto wspomnieć również o tym, że Grecy po zakończeniu obfitych uczt i biesiad sięgali po niego, aby zwalczyć nudności. Obecnie imbir spotkać można m.in. w Nepalu, Nigerii, Bangladeszu, Tajlandii, USA czy Indiach i Chinach.

Właściwości imbiru - zbiór wiedzy

Najwyższa pora, aby dowiedzieć się, jakie dobroczynne właściwości niesie ze sobą imbir - a tych zdecydowanie nie brakuje. I tak właściwości przeciwzapalne znane były już w latach 80. XX wieku. Jak udowodniono, imbir ma zdolność do hamowania aktywności prostaglandyn przez gingerole, dehydrogingerdiony i gingerdiony, co porównywalne jest do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto ma zdolność modulacji szlaków, które aktywowane są w przewlekłym stanie zapalnym. Warto wspomnieć też, że ekstrakty imbirowe mogą wspierać w leczeniu przewlekłych zapaleń oraz chorób autoimmunologicznych.

Na uwagę zasługują również działanie przeciwwymiotne, pobudzające wydzielanie śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i żółci, a także wzmagające perystaltykę jelit. Z kolei właściwości przeciwutleniające wpływają na usprawnienie transportu glukozy, poprawę jej tolerancji i zmniejszenie insulinooporności. Dodatkowo imbir reguluje i obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza oksydacje frakcji LDL, a co za tym idzie - działa przeciwmiażdżycowo. Wymieńmy również potwierdzone wskazania do stosowania kłącza imbiru - są to m.in.:

  • choroba lokomocyjna,
  • brak apetytu,
  • dolegliwości związane z niedokwasotą,
  • mdłości i wymioty.

Imbir - wpływ na nudności i wymioty w czasie ciąży

Nudności i wymioty w ciąży to problem, z którym zmaga się blisko 80% ciężarnych. I o ile niekiedy objawy przebiegają łagodnie, tak niektórym przyszłym mamom całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W zmniejszeniu porannych mdłości pomocny może okazać się imbir w postaci np. herbaty imbirowej zawierającej wyciąg z imbiru, będącego bogatym źródłem związków bioaktywnych i składników mineralnych. To doskonały moment, aby wspomnieć też o tym, że skład imbiru zależy przede wszystkim od miejsca pochodzenia rośliny, a także tego, czy kłącza są świeże, czy wysuszone. Część jadalna zawiera w składzie podstawowe składniki odżywcze w tym m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, witaminy czy składniki mineralne.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania imbiru

Mimo że imbir charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi, to część osób powinna zrezygnować z włączenia go do diety. Przeciwwskazania dotyczą m.in. chorujących na cukrzycę lub zmagających się z nadciśnieniem tętniczym - te mogą nasilać hipoglikemizujące działanie stosowanych leków. Wykluczenia dotyczą także osób z chorobą kamieni żółciowych. Ponadto ostrożne powinny być osoby zażywające leki przeciw arytmii serca lub środki, działające na ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym, że imbir bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, spożywania odradza się osobom, oczekującym na zabieg lub operację.

Podsumowując, korzeń imbiru wykazuje różnorodne właściwości zdrowotne w tym m.in. odtruwające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. To wszystko sprawia, że warto go włączyć do codziennej walki z niektórymi schorzeniami.

Literatura:

  1. P. Glibowski i in., Właściwości prozdrowowtne imbiru, "Bromatologia i chemia toksykologiczna", nr L (2) 2017.
  2. B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Znaczenie żywieniowe imbiru, "Bromatologia i chemia toksykologiczna", nr XLIX (1) 2016.
  3. D.Łażewska i in.,Imbir lekarski – roślina o właściwościach neuroochronnych, Post Fitoter 2019; 20(4): 268-276.