MioHashin 60 kaps. Mio + 30 kaps. Hashin
Bakopa drobnolistna
Bakopa drobnolistna to roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, która w Indiach doceniona została już w VI wieku. Powszechnie wykorzystywana jest w Ajurwedzie, czyli medycynie hinduskiej. Inna nazwa to Bacopa monnieri, a lokalnie znana jest jako Brahmi. Zupełnie nieprzypadkowo to właśnie Bakopa drobnolistna uznawana jest za zioło Bogów, które wykazuje właściwości przeciwutleniające, właściwości przeciwbakteryjne, właściwości przeciwgrzybicze, a także działanie przeciwzapalne. Ponadto Brahmi wykazuje działanie ochronne na wątrobę, a na tym oczywiście nie koniec.
Bakopa - roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym
Już na wstępie warto zaznaczyć, że to właśnie Bakopa drobnolistna uznawana jest za najważniejszą roślinę Ajurwedy, która znalazła zastosowanie w szeroko rozumianym lecznictwie. Obecnie zioło to spotkać można już nie tylko w Indiach, ale również w Chinach, Wietnamie, Nepalu czy na Sri Lance. Głównymi składnikami czynnymi tej rośliny są związki steroidowe, saponiny triterpenowe oraz bramina i herpestyna, które należą do alkaloidów. Dzięki temu możemy mówić o tym, że jest to roślina poprawiająca pamięć i koncentrację, a także wzmacniająca pracę mózgu zarówno u młodych, jak i starszych ludzi. Z powodzeniem więc sięgać mogą po nią uczniowie, studenci czy osoby pracujące w zawodach, które wymagają nieustannej czujności i wysokiej sprawności intelektualnej.
Ponadto substancje aktywne zawarte w roślinie wspierają również poprawę krążenia w mózgu, co pozytywnie wpływa m.in. na wszelkie funkcje poznawcze oraz koncentrację. Bakopa znalazła również zastosowanie we wspomaganiu bezsenności, epilepsji, a także jako środek uspokajający i wspomagający zmniejszenie stanów lękowych czy depresji. Wyniki badań przeprowadzonych na grupie 54 starszych osób chorych zmagających się z depresją wykazały, że Brahmi podawane w dawce 300 mg dziennie przez 12 tygodni wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Niejednokrotnie podkreśla się, że fakt ten jest prawdopodobnie wynikiem zwiększania poziomu dopaminy i serotoniny przez bakozydy. Bakopa drobnolistna wyróżnia się również działaniem przeciwwrzodowym, co warunkuje zwiększenie czynników ochronnych błon śluzowych w tym m.in. wzrost żywotności komórek śluzówki czy zwiększone ilości wydzielanego śluzu. Roślina ta wspiera ponadto leczenie chorób neurodegeneracyjnych jak, chociażbyAlzheimer czy Parkinson. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że Brahmi wspomaga w odbudowie funkcji mentalnych u dzieci, które cierpią na ADHD.
Na tym etapie warto było wspomnieć również o Brahmi pochodzącym z hodowli komórkowej in vitro, czyli namnażaniu komórek - roślina ta może wykazywać takie same właściwości farmakologiczne, jak zioło, które rośnie w stanie naturalnym. Dodajmy jeszcze, że Bakopa sporą popularnością cieszy się w dermatologii zarówno tej przeciwstarzeniowej, jak i trychologicznej. Obfitowanie rośliny w różnorodne składniki aktywne odpowiada za doskonałe nawilżenie skóry głowy, a także ogólną poprawę kondycji włosów. Z kolei w kwestii delikatnej skóry twarzy możemy mówić o działaniu przeciwstarzeniowym i regenerującym.
Bacopa Monnieri - skutki uboczne i interakcje z innymi lekami
Mimo pozytywnego i zróżnicowanego działania zioła z powodów bezpieczeństwa nie zaleca się, aby sięgały po nie kobiety w ciąży, a także matki karmiące piersią. Dotychczas nieznane są również interakcje z innymi roślinami czy suplementami. Z kolei, jeśli chodzi o leki, to Bacopa może zwiększyć działanie pochodnych fenotiazyny (do których zalicza się chlorpromazyna) o działaniu przeciwpsychotycznym. Niekiedy wskazuje się również, że roślina ta może wywoływać mdłości, suchość w jamie ustnej czy nadmierne zmęczenie.
Jak powinna wyglądać suplementacja?
Rekomendacje dotyczące dawkowania suplementów z Bakopą drobnolistną zależą od producenta, wieku osoby zażywającej, a także ogólnego stanu zdrowia. Ważnym aspektem stanowiącym o jakości preparatu jest standaryzacja, czyli wyszczególnienie dawki bakozydów warunkujących działanie Bakopy. Sama informacja o sproszkowanym surowcu jest niewystarczająca. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne formy, w jakich dostępna jest Bakopa, jednak ze względu na łatwość przyjmowania sporym zainteresowaniem cieszą się kapsułki doustne.
Podsumowując, Bakopa wyróżnia się zróżnicowanym i wielopoziomowym działaniem - szczególnie w kontekście układu nerwowego i właściwości adaptogennych. Najważniejszymi związkami aktywnymi są tu saponiny triterpenowe, zwane również bakozydami.
- Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, "Postępy Fitoterapii" 2014, nr 2
- Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3153866/
- Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K, dz.cyt..