Produkty zawierające składnik: Arginina

Produktów: 1
Mockobiecegolibido Suplement Diety
Szczegóły
  • Promocja

Moc kobiecego libido

Dobry nastrój, satysfakcja w relacjach...

Arginina lub inaczej L-arginina jest jednym z tych aminokwasów, który odgrywa wiele istotnych funkcji w organizmie. Warto wiedzieć, że ten dostarczany jest organizmowi za sprawą endogennej syntezy i wewnątrzkomórkowej degradacji białek. Należy pamiętać jednak, że arginina jest względnie egzogenna - mimo że jest produkowana w ludzkim ciele, to dostarczanie jej wraz z pokarmem jest niezwykle ważne dla zachowania homeostazy organizmu. Aminokwas ten syntezowany jest w czasie cyklu mocznikowego w wątrobie oraz nerkach. Substancja ta została wynaleziona w 1886 roku przez niemieckiego chemika Ernsta Schulza oraz jego doktoranta. W związku z tym, że wyróżnia się dużą zawartością azotu, w organizmie ludzkim odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o produkcję tlenku azotu - z kolei ten nieorganiczny związek chemiczny odpowiada za znacznie lepsze dotlenienie mięśni czy ukrwienie.

Jak działa arginina?

Na wstępie warto zaznaczyć, że badania nad argininą rozpoczęły się ponad 100 lat temu, kiedy to jeszcze w 1886 r. została wyizolowana po raz pierwszy z kiełków łubinu. Z kolei badania nad biochemicznymi i fizjologicznymi funkcjami, jakie może pełnić arginina, wszczęto w latach 30. XX wieku. Tym sposobem bardzo szybko udało się udowodnić, że arginina wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, odgrywając kluczową rolę w cyklu mocznikowym istotnym dla usuwania toksycznego amoniaku. Ponadto udało się ustalić również, iż L-arginina jest substratem w syntezie kreatyny. Dodatkowo jest też aminokwasem odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie organizmu - zwłaszcza w przypadku urazów czy wystąpienia stanów chorobowych. Inna dobroczynne działania argininy, o których należy wspomnieć to:

  • może okazać się pomocna w obniżeniu ciśnienia krwi, 
  • może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca, poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu, 
  • może okazać się wsparciem w przywróceniu równowagi metabolicznej u osób zmagających się z cukrzycą typu 2,
  • wspiera gojenie się ran,
  • może zmniejszać uszkodzenia wywołane reaktywnymi formami tlenu, 
  • wspomaga walkę z zaburzeniami potencji u mężczyzn,
  • stymuluje układ odpornościowy do walki z patogenami - tlenek azotu, na który wpływa arginina, zwiększa odpowiedź immunologiczną. 

Na tym etapie należy wspomnieć również o wynikach badań, które wykazały, iż połączenie L-lizyny i L-argininy może odpowiadać za wytworzenie hormonów zmniejszających nasilenie silnych emocji i lęku w chwili wystąpienia sytuacji stresowych. Suplementacja L-argininy może okazać się istotna dla funkcji pamięci, bowiem z biegiem lat poziom L-argininy w obszarach mózgu ulega znacznemu obniżeniu, co z kolei jednoznacznie wpływa na pamięć i koncentrację, obniżając tym samym jakość życia. 

Źródła argininy 

Jak już wspomnieliśmy, arginina może być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem - jako składnik białek zwierzęcych i roślinnych. Właściwa zawartość tego aminokwasu w diecie jest istotna nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych. Największe stężenia argininy znaleźć można w mięsie, kaszach, nasionach i orzechach, owocach morza. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż w tym przypadku aminokwas pochodzenia roślinnego jest lepiej przyswajalny niż ten, który zawarty jest w białkach zwierzęcych. Dla przykładu zawartość argininy w 100g jadalnej części produktu prezentuje się następująco: baranina (łopatka) - 1101, konina (mięso bez kości) - 1613, indyk (tuszka) - 1208, kasza gryczana - 1719, kasza jęczmienna pęczak - 310, kasza manna - 429. 

Arginina - przeciwwskazania 

Mimo że wdrożenie do codziennej diety argininy niesie ze sobą szereg korzyści, to należy pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich ilości. I tak spożycie <30 g nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Nieodpowiednie stosowanie może wywołać szereg niepożądanych efektów w tym m.in. nudności, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, podrażnienie lub zapalenie żyły. Dodatkowo warto pamiętać, że L-arginina jest aminokwasem, którego bezwzględnie powinny unikać osoby ze skłonnościami alergicznymi, kwasicą metaboliczną lub oddechową, zaburzeniami czynności nerek. Ponadto osoby, które zdecydowały się na przyjmowanie tego aminokwasu poprzez suplementy diety, powinny upewnić się, że produkt pochodzi od renomowanego i cenionego na rynku producenta. 

Podsumowując, arginina pełni wiele istotnych ról w organizmie człowieka. Warto pamiętać więc o regularnym spożywaniu produktów obfitujących w ten aminokwas, mając na uwadze wszelkie ograniczenia, a także ewentualne schorzenia. 

Bibliografia: 

  1. Zdrojewicz, Z., Winiarski, J., Popowicz, E., Szyca, M., Śmieszniak, B., Michalik, T., & Buczko, K. (2019). Rola argininy w organizmie człowieka. Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 
  2. Glapa A., Mendak M., Suliburska J., Bogdański P., Zastosowanie L-argininy w leczeniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej i lipidowej u osób otyłych, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań.
  3. Dorota Ścibior, Hanna Czeczot, Arginina – metabolizm i funkcje w organizmie człowieka, Katedra i Zakład Biochemii, Akademii Medycznej w Warszawie.
  4. Subchronic treatment with amino acid mixture of L-lysine and L-arginine modifies neuroendocrine activation during psychosocial stress in subjects with high trait anxiety. Online:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16117182/, Dostęp: 26.01.23.