Produkty zawierające składnik: Berberyna

Produktów: 4

Berberyna

Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym, czyli organicznym związkiem chemicznym, który pozyskiwany jest z rośliny zwanej Berberysem - spotkać ją można w zasadzie w całej Europie - zwłaszcza na brzegach lasów.1 Berberys jest krzewem o imponującej wielkości, który charakteryzuje się drobnymi listkami, a także czerwonymi, wydłużonymi jagodami. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno owoce, jak i same liście. Berberyna ze względu na zróżnicowane właściwości wspomagające łagodzenie objawów i leczenie niektórych schorzeń od lat stosowana jest w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Popularność wynika przede wszystkim ze zróżnicowanych właściwości.

Dobroczynne właściwości Berberyny

I tak wśród najczęściej wskazywanych właściwości wymienia się właściwości przeciwzapalne, dzięki którym Berberyna niejednokrotnie stosowana jest w celu regulacji poziomu glukozy we krwi - mechanizm działania jest bowiem bardzo zbliżony do leku metforminy. Jest przedmiotem wielu badań, które wskazują na jej ogromny potencjał w kontekście regulowania gospodarki węglowodanowej. Inne, o których niewątpliwie warto wspomnieć to m.in.:

  • właściwości antyoksydacyjne,
  • właściwości przeciwgrzybicze,
  • właściwości przeciwbakteryjne,
  • właściwości hipoglikemiczne,
  • właściwości przeciwdrobnoustrojowe,
  • właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.

I tak drogocenne właściwości sprawiają, że alkaloid ten wykazuje pozytywny wpływ na działanie serca, pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a dodatkowo może okazać się wsparciem w leczeniu cukrzycy, obniżając ciśnienie krwi i wspierając normalizację glukozy we krwi.2 Na tym etapie warto wspomnieć również o tym, że Berberyna po spożyciu absorbowana jest z przewodu pokarmowego do układu krwionośnego. Ponadto wpływa na hormony, które wydzielane są przez tkankę tłuszczową, co może wpływać na znaczącą poprawę wszelkich procesów metabolicznych zachodzących w mięśniach i wątrobie. Działanie bez wątpienia docenią także osoby, którym zależy na pozbyciu się nadmiernych kilogramów, gdyż z Berberyną możliwe jest regulowanie apetytu. W dalszym ciągu badane są właściwości przeciwnowotworowe, a także wspomagające w leczeniu depresji. Berberyna przez ograniczenie podziałów komórek nowotworowych wpływa na ograniczenie wzrostu nowotworu, nasilając jednocześnie jego apoptozę, czyli śmierć patologicznie zmienionych komórek.3

Skutki uboczne ze spożywania Berberyny

Czy istnieją skutki uboczne Berberyny? Czy działanie Berberyny może być niekorzystne dla zdrowia? Mimo różnorodnych właściwości, szerokiego spektrum działania i wysokiego profilu bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą Berberyna, niewłaściwe stosowanie skutkować może nieprzyjemnymi dla zdrowia i samopoczucia dolegliwościami m.in. bólami brzucha, wymiotami, biegunkami, nadmiernym obniżeniem ciśnienia, nadmiernym obniżeniem poziomu cukru we krwi. Warto wspomnieć też o tym, że w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby, a także krwawienia z przewodu pokarmowego.

Pragniemy przypomnieć jednocześnie, że ze stosowania Berberyny powinny zrezygnować kobiety w ciąży, a także matki karmiące piersią. Nie powinna być podawana również małym dzieciom. Z kolei osoby, które na stałe przyjmuje leki obniżające poziom cukru, kwestię włączenia Berberyny do codziennej diety powinny przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby zmagające się z chorobami wątroby.

Jak wybrać najwłaściwszy suplement diety? Otóż warto zauważyć, że obecnie na rynku znaleźć można zarówno formy jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe wzbogacone o np. kurkumę. W zdecydowanej większości przypadków sprzedawane są w formie kapsułek lub tabletek doustnych. Niekiedy spotkać można także herbaty lub ekstrakty przybierające formę kropli. Konsumenci mogą więc dopasowywać formę i strukturę w zależności od preferencji i ogólnych upodobań.

  1. Sędzik M., Berberys- polska cytryna, Panacea 2 (51): 32-33.
  2. Zhang H., Wei J., Xue R. et al. Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92
  3. Li M., Zhang M., Zhang Z. et al. Induction of Apoptosis by Berberine in Hepatocellular Carcinoma HepG2 Cells via Downregulation of NF-κB. Oncol Res. 2017 Jan 26;25(2):233-239.